Odkaz
Poslední aktualizace: 11. 10. 2024
Štítky: HTML, HTML atribut, SEO, URL
O odkazech jste již nejspíš někdy slyšeli. V tomto článku si vysvětlíme, jakou roli tento pojem hraje nejen ve světě webů, ale také obecně.
Odkaz, někdy též hypertextový odkaz, je v informatice prvek, který umožňuje propojení dvou dokumentů, většinou na internetu. Odkazy slouží k navigaci mezi webovými stránkami, obrázky, dokumenty a dalšími online zdroji.
Odkaz se skládá ze dvou částí:
- Text kotvy: Část textu, která je viditelná pro uživatele a na kterou se dá kliknout. Text kotvy by měl jasně a srozumitelně sdělovat, kam odkaz vede. Například O nás.
- URL adresa: Cesta k cílovému zdroji. URL adresa je jedinečný identifikátor, který jednoznačně určuje umístění souboru na internetu. Například /o-nas.
Typy odkazů
Existuje několik typů odkazů, z nichž nejběžnější jsou:
- Vnitřní odkazy: Odkazují na jinou část téže webové stránky.
- Vnější odkazy: Odkazují na jinou webovou stránku.
- Absolutní odkazy: Obsahují celou URL adresu cílového zdroje. Například www.mhwebdesign.cz/o-nas.
- Relativní odkazy: Obsahují pouze část URL adresy a pro kompletní cestu je nutné doplnit základní URL adresu webové stránky, na které se odkaz nachází. Například /o-nas.
Funkce odkazů na webu
Odkazy se na webových stránkách používají z mnoha důvodů:
- Propojení obsahu: Odkazy umožňují uživatelům snadno se pohybovat mezi souvisejícími i nesouvisejícími informacemi na webu.
- SEO: Pomáhají vyhledávačům lépe pochopit strukturu a obsah webových stránek, čímž se zlepšuje jejich hodnocení ve výsledcích vyhledávání. S tímto úzce souvisí i téma získávání zpětných odkazů.
- Provádění akcí: Odkazem lze vyvolat telefonní hovor, e-mail, spuštění aplikace nebo třeba skrýt nepotřebný obsah. Vše záleží na konkrétním využití na webu.
Vytváření odkazů
Odkaz se v HTML kódu se vytváří pomocí tagu <a>
. Atribut href
tagu <a>
obsahuje URL adresu cílového zdroje, a text kotvy se uvnitř tagu nachází. Například <a href="www.mhwebdesign.cz">Odkaz na web developera webů a webových aplikací</a>
. Výsledek pak vypadá následovně: Odkaz na web developera webů a webových aplikací.
Při vytváření odkazů je důležité dbát na to, aby:
- Text kotvy byl relevantní a srozumitelný.
- URL adresa byla správná a funkční.
- Odkazy nebyly spamové nebo zavádějící.
Odkaz je základním prvkem prakticky každé webové stránky. Při vytváření odkazů je důležité dbát na kvalitu a relevanci samotných odkazů, aby Vaše webovky byly užitečné a přátelské k uživatelům.
Zajímavosti
Víte, že samotný pojem odkaz je sám o sobě velmi mnohoznačný? A v žádném případě se nejedná o pojem náležící čistě k oblasti digitálních technologií! V informatice se s odkazy setkáme třeba také v databázích, v programovacích jazycích včetně těch objektově orientovaných a mimo svět počítačů se s tímto pojmem můžeme setkat třeba i v právu, konkrétně v případě tématu práva dědického.
V případě praxe v oblasti vývoje webů a webových aplikací se přirozeně držíme interpretace, že odkaz propojuje dva hypertextové dokumenty.
Líbil se Vám tento příspěvek? Sdílejte ho!
Potřebujete poradit s vývojem nebo správou webu? Chcete se na něco zeptat odborníka, nebo zkonzultovat Váš projekt? Chcete si nechat vytvořit prezentační web nebo e-shop?
Nebo chcete pouze zaslat vzkaz do redakce?
Zanechte nám zde krátký vzkaz. Ozveme se Vám.
Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.