Nameserver
Poslední aktualizace: 19. 9. 2024
Že nevíte, co jsou to nameservery? Zjistěte, jak fungují a proč se bez jejich fungování neobejdou žádné webové stránky.
Slyšeli jste někdy o pojmu nameserver? A víte, že s ním Váš prohlížeč pracuje pokaždé, co navštívíte internet? Přečtěte si o tomto pojmu, který pochází z oblasti serverů, více informací.
Co jsou nameservery?
Nameservery, často zkracovány jako NS, jsou v podstatě takové telefonní seznamy internetu. Jejich úlohou je totiž práce s informacemi o IP a URL adresách, kdy ke každé URL adrese je v našem „seznamu“ uložena IP adresa – podobně, jako je v telefonním seznamu jméno přiřazeno k telefonnímu číslu.
Když tedy zadáte do prohlížeče adresu webové stránky, jako například www.google.com, Váš počítač vlastně neví, kam se má připojit (na kterou IP adresu), aby mohl stáhnout příslušný HTML dokument a ten Vám zobrazit. Zadá tedy tuto adresu do systému DNS (Domain Name System), který funguje jako jakýsi globální adresář. DNS pak pomocí nameserverů přeloží URL na IP adresu, kterou počítač následně použije k načtení dané webové stránky.
Jak nameservery fungují?
- Zadání domény: Proces začíná tím, že uživatel z prohlížeče odešle požadavek k načtení webové stránky. Počítač se nejprve dotáže poskytovatele internetu (ISP), který zná několik veřejných nameserverů.
- Dotazování nameserverů: ISP předá dotaz na první známý nameserver. Pokud tento nameserver nezná odpověď, předá dotaz dalšímu nameserveru, a tak dále, dokud není nalezena správná IP adresa.
- Nalezení IP adresy: Jakmile je nalezena správná IP adresa, je odeslána zpět počítači uživatele.
- Připojení: Počítač se poté připojí k serveru s nalezenou IP adresou a načte požadovanou webovou stránku.
Proč jsou nameservery důležité?
- Snadná zapamatovatelnost: Díky nameserverům si nemusíme pamatovat dlouhé řady čísel (IP adresy), ale můžeme používat snadno zapamatovatelná jména – doménová jména. Nebýt nameserverů a doménového systému, celý internet by pravděpodobně vypadal jinak, a to včetně výsledků vyhledávání nebo odkazů.
- Flexibilita: Pokud se změní umístění webové stránky, stačí pouze změnit záznamy v nameserverech a návštěvníci webu se poté automaticky dostanou na nové umístění.
- Hierarchická struktura: DNS systém je hierarchický, což umožňuje efektivní správu a distribuci informací o doménách po celém světě.
Jak si vybrat nameservery?
V současné době většinou neřešíte výběr nameserverů, protože Váš hostingový provider tyto záležitosti již vyřešil za Vás, případně správci Vašeho projektu. Nicméně, pokud jste se dostali do situace, kdy si musíte nameservery opravdu vybrat sami, přečtěte si, jaké faktory byste měli při výběru nameserverů pro svůj projekt zvážit. V odstavci zjistíte, že se vlastně jedná o parametry, kterými je doporučeno se zabývat při jakémkoli výběru serverů.
- Rychlost: Rychlé nameservery zkracují nutnou dobu pro načtení webových stránek.
- Spolehlivost: Spolehlivé nameservery minimalizují výpadky a zajišťují tak vysokou dostupnost vašich webových stránek. Spolehlivost by měla dosahovat alespoň 99,9%.
- Podpora: Kvalitní podpora vám pomůže vyřešit případné problémy. V případě nonstop podpory pak můžete své problémy řešit okamžitě, kdykoli nastanou, tedy 24/7.
- Bezpečnost
Závěrem
Nameservery jsou nezbytnou součástí internetu. Umožňují nám totiž používat internet tak, jak jsme zvyklí, a jak to považujeme za naprosto běžné. Pokud vlastníte doménu, je důležité porozumět tomu, jak nameservery fungují, abyste mohli správně spravovat své webové stránky a řešit případné problémy.
Líbil se Vám tento příspěvek? Sdílejte ho!
Potřebujete poradit s vývojem nebo správou webu? Chcete se na něco zeptat odborníka, nebo zkonzultovat Váš projekt? Chcete si nechat vytvořit prezentační web nebo e-shop?
Nebo chcete pouze zaslat vzkaz do redakce?
Zanechte nám zde krátký vzkaz. Ozveme se Vám.
Odesláním tohoto formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.